Голът на Рори Груган в първите десет секунди задава тон, когато Арма преминава през Донегол и влиза в SFC в последните осем

Когато Райън О’Нийл изпрати 55-метров свободен широчина дълбоко в времето за контузия, това беше първият широк на Арма от второто полувреме, който беше майсторски клас по контрол, ефективност и игра в темпото, което те диктуват в този втори кръг на клонингите от квалификациите .

Преди последния съдийски сигнал на рефера Брендън Коули, те можеха да очакват първия четвъртфинал за цяла Ирландия от 2017 г. насам, но този път идват в Дъблин с обновена енергия и структура, след като очевидно преоткриха част от своя вкус в началото на сезона.

О’Нийл беше откровение, вкара 1-7, с четири точки от игра, но също така създаде третия си гол през второто полувреме, което гарантира победата, величествен пропуснат пас към Бен Крейли, който на свой ред изпрати своя партньор в полузащитника Стивън Шеридан в близко разстояние в 57 минути, за да победи Шон Патън. Това беше типично за тяхната изобретателност през целия ден.

Това доведе до 3-13 до 0-12, убивайки всяка смътна надежда за завръщане на Донегал.

Близо

Стивън Шеридан от Арма празнува, след като отбеляза трети гол за своя отбор по време на победата им над Донегол на Сейнт Тиернахс Парк. Снимка от Рамзи Карди / Sportsfile

В интерес на истината, това винаги е било трудно предизвикателство за тях, след като победиха Арма по-рано в шампионата на Ълстър и последния кръг на лигата. Често импулсът е с преминаването на отбора през квалификациите и победата на Арма гарантира, че и четирите провинциални финалисти вече са загубили.

Ключовият пасаж беше точно преди полувремето, когато Armagh направи номер при изстрелването на Patton и отбеляза 1-3, за да обърне този мач. Патън също получи черен картон в надграждането до дузпата, което влоши щетите.

Загубата може да сложи край на петгодишното управление на Деклан Бонер като мениджър на Донегал, толкова лошо беше това представяне.

След като победи Тайрън седем дни по-рано, Арма сега изглежда страхотна опозиция. Когато се съсредоточат върху футбола, те могат да бъдат креативни и инстинктивни и тук О’Нийл показа страхотно лидерство, седнал назад в края, за да направи няколко важни междуметия в устата на собствения си вратар.

Около него Jarlath Og Burns показа страхотен двигател, за да вземе три точки напред, докато Greg McCabe и Aaron McKay се защитаваха яростно.

На целия терен те просто имаха повече енергия и особено движение в атака.

Ейдън Форкър също имаше мярката на Майкъл Мърфи в тяхната битка един към един, Мърфи се бореше да направи усещането за присъствието си на топката.

Имаше много драма през първото полувреме. Още от вхвърлянето О’Нийл се събра, пое дъх, за да се стабилизира за свободен удар и след това нацели дълго към Рори Груган, който се отдалечи на крачка от Каолан Уорд и нанесе ужилващ удар покрай Шон Патън само за десет секунди, отговаряйки на бързината на Голът на Джак О’Конър за Мит по-рано в шампионата срещу Уиклоу.

За тима на Донегал, който все още е крехък от поражението си в продълженията в Ълстър две седмици по-рано, лошият старт се усложни зле.

Но отговорът им беше впечатляващ, тъй като те удариха следващите шест точки без отговор и до голяма степен контролираха играта.

Имаше и по-директен подход след критиките за техния пешеходен характер срещу Дери.

За тяхната изравнителна точка в шест минути Шейн О’Донъл прехвърли топката към Патрик МакБриарти, след като взе от Peadar Mogan, който получи изритане на Патън. Три удара за създаване на свободен удар, който Мърфи реализира.

Мърфи имаше ранен успех вътре, като спечели свободен форкер и също така помагаше за оказване на натиск върху изритане на Ethan Rafferty за точка от игра.

Но постепенно Armagh си проправи път към него и именно изритането на Patton беше под напрежение, четири поредни, които им костваха тези 1-3 и черен картон в последните 10 минути.

Голът беше катастрофа за Донегал, Брендън МакКоул изпълни нов кратък удар в 27-та минута, който Андрю Мърнин изби, за да се събере и изкара Груган. Оттам Груган центрира към Айдън Нюджънт, който беше притиснат към земята от вратаря на Донегал, когато заплахата от гол изглеждаше покрита, тъй като Нюджънт беше с гръб към вратата.

Но реферът направи правилния обвинител и О’Нийл отрази резултатната дузпа, като Каолан Макгонагъл стъпи във вратата.

След това Донегал трябваше да направи смяна, като привлече резервния вратар Майкъл Линч и извади Патрик МакБриарти като жертва. Странен избор.

Като цяло Armagh удари 1-6 без отговор през този период, за да установи стабилен контрол и до полувремето преднината от 2-8 до 0-10 изглеждаше удобна.

Голмайстори:

Арма: R O’Neill 1-7 (1-0 pen, 2fs, 1 45), R Grugan 1-3 (0-1f), S Sheridan 1-0, J Og Burns 0-3, C Turbitt 0-2, S Кембъл, Джей Дъфи по 0-1

Донегал: М Мърфи 0-6 (5fs) S O’Donnell 0-4 J McGee, P McBrearty, C Thompson, R McHugh, A Doherty, N O’Donnell всички по 0-1.