Надеждите на Leinster за титлата URC приключиха с буйстващите Bulls

За първи път от пет години Лейнстър приключи сезона с празни ръце.

Този път преди две седмици пристанището в Марсилия беше препълнено със сини фенове в навечерието на финала за Купата на шампионите, повечето от които смятаха, че дублирането е по-вероятно, отколкото е възможно.

Но 13 дни след болезненото им поражение от Ла Рошел, те отново бяха смирени и заслужено от отбор на Булс, който ги надигра в RDS.

Преди осем месеца перспективата Биковете да направят това изглеждаше смехотворна, отхвърлена от Лейнстър в рунд 1 преди удара от Конахт на спортната площадка.

Фактът, че 12 от стартовия състав тази вечер започнаха първия мач на URC срещу Leinster говори много за техния растеж през сезона.

Лейнстър се мъчеше да се справи с безмилостната си физическа сила както при носене, така и при захващане, с феноменалната им задна редица Марсел Кутзее, Арно Бота и Елриг Лу, както и проститутката Йохан Гроббелар, измъчвайки защитаващите шампиони през целия ден.

Домакините на моменти играха прекрасно ръгби, а третият им опит в 70-ата минута на Рори О’Лафлин видя, че всичките седем защитници докоснаха топката в една фаза, но това беше изпълнение, изпълнено с неточности.

Две неуспешни линии близо до линията на Булс в рамките на няколко минути по средата на второто полувреме убиха инерцията им, докато дузпата на Morne Steyn за заледяване на играта в 74-та минута обобщи неточностите в показването на Лейнстър, Рос Молони чука на най-простия на пасове, преди да бъде наказан за задържане на топката на земята.

За повечето страни финал и полуфинал биха били солидна кампания, но не и за Лейнстър, който сега се връща към чертожната дъска.

По-големият страх е, че Булс, да не говорим за другите южноафрикански франчайзи, вероятно ще бъдат още по-добри през следващата година.

В четвъртфинала миналата седмица Лейнстър бяха бавни в ранните етапи, но се отказаха рано тази вечер и се засилиха на линията на Булс през първите пет минути, след като спечелиха територия чрез офсайд от бившия играч на Мюнстър Арно Бота.

След като ударът им беше спрян на 22, Лейнстър поддържаше нещата прости с множество фази на пик-енд-го, но когато Джо Маккарти беше върнат с голям удар, Хеншоу се оказа лишен от топката от Coetzee, преди скром-халф Зак Бъргер изчисти опасността.

Това беше голяма отбранителна спирка, която изглежда подкрепи Булс, но в осем минути Лейнстър направи пробив, макар и с докосване на късмета.

Рос Бърн прониза прекрасен груб удар в ъгъла от центъра на терена и докато го гони назад крилото Мадош Тамбве се подхлъзна, давайки на О’Лофлин достатъчно предимство в надпреварата.

O’Loughlin не можа да спечели топката чисто, но наруши нещата достатъчно, за да се изплъзне през краката на блъскащия се краен бранител Дейвид Криел, а Шийън се нахвърли и отбеляза 10-ия си опит за сезона.

Бърн реализира, но Булс върна резултата до 7-3 в 13-та минута с дузпа на Крис Смит, след като Каелан Дорис беше наказан за това, че не пусна носителя на топката.

Шест минути по-късно гостите удариха предната част, въпреки че се нуждаеха от два замаха на бухалката, за да направят това.

Първоначално изглеждаше, че са се опитали, когато 19-годишният Canan Moodie се гмурна след продължителен период на големи карери от Coetzee, Louw и Botha, но ненужното тъчдаун на крилото с една ръка беше изхвърлено над линията , въпреки че не е подложен на натиск. За негов късмет неговите нападатели се притекоха на помощ.

След като опита беше отменен, играта се върна за дузпа на Булс и след като избра да докосне и отиде от пет метра, чудесно работещ превключвател от Louw към Johan Grobbelaar видя, че проститутката се разби и отбеляза.

Смит превърна, за да изведе Булс 10-7 отпред и стана ясно, че Лейнстър се бори да се справи със силата на гостите.

Друга дузпа, този път допусната от О’Лофлин, доведе до друга атакуваща платформа в 22-те за южноафриканците и моменти по-късно те нахлуха за втория си опит, когато Кутзи се гмурна от близко разстояние, като реализацията на Смит направи 17- 7, когато часовникът удари 24 минути.

Това беше точно това, от което играта се нуждаеше, Лейнстър пое този удар по брадичката и се върна за още.

Те отвърнаха на 31 минути в ход, започнат и завършен от Хеншоу, като центърът демонстрира красивите и брутални елементи от играта си в едно прекрасно 30-секундно заклинание.

Започна, когато той премина към линията на печалба, преди да измие пас зад гърба си, за да изпрати Джордан Лармур да извие зад ъгъла, за да ги доведе на 10 метра от линията.

Две фази по-късно ирландският национал пое по директния маршрут, като се блъсна в проход на Гибсън-Парк, за да си проправи път над линията, с второ превръщане на Бърн, което намали дефицита обратно до 17-14.

И двете страни бяха готови за битката и само за да увеличат напрежението още малко, синьото небе потъмня и дъждът затихна за последните минути на едно увлекателно първо полувреме, което завърши с удар на Бърн в тъч, Джош ван Оборотът на der Flier извади Лейнстър от дупка след грешка на Джими О’Брайън.

По времето, когато започна второто полувреме, дъждът се изчезна, но остави своя отпечатък, Хеншоу разля топката направо при рестартирането, за да даде на Булс моментално владение дълбоко в 22-ата.

Лейнстър се държеше твърдо в схватката, преди гостите да се заемат с играта на качване и излизане, проправяйки си път към нещо, което изглеждаше като неизбежен опит.

Но след близо 20 фази на дисциплинирана защита, Лейнстър направи решаващо спиране, комбинация от Джо Маккарти и Андрю Портър им спечели дузпа под собствените им стълбове.

Това беше дузпа, която беше приветствана толкова шумно от публиката на RDS, колкото опита и един от Лейнстър, а когато Булс нарушиха минута по-късно, домакините се озоваха в атака. Но точно като домакините, защитата на гостите се изправи, като в крайна сметка уби територията на Лейнстър с дузпа за схватка в 50-та минута.

Наказанията се превръщаха в най-ценната валута и когато Ван дер Флиер направи висок удар, това в крайна сметка доведе до трети опит на Булс. Ритайки в ъгъла, те мигновено задействаха удара си и си проправиха път към линията, преди да бъдат изтеглени, като реферът Андрю Пиарди не се колебаеше да отсъди дузпа и изпрати Джеймс Райън в кошчето за грехове.

С 24-14 надолу и намален до 14 души, Лео Кълън подаде сигнал за бухалка, извикайки Джони Секстън от резервната скамейка в 53-та минута.

Те бяха почти по-назад малко след това, изчистващият удар на О’Брайън беше блокиран от Харолд Ворстър, но центърът се подхлъзна на мазния терен, когато крайният бранител на Лейнстър се затича обратно към прикритие.

Представянето на Sexton разгорещи и капитанът на Ирландия скоро се оказа, че разменя бутове с двама от старите си опоненти на Munster и Leinster Botha и Coetzee. Но докато телесността на Лейнстър се повиши с една степен, Булс го изравни.

Точно като финала за Купата на шампионите, те съжаляват за неточности, тъй като Шийън не успя да намери Рос Молони и Райън при последователни петметрови линии, пропускайки две златни възможности за две минути.

След 10 минути до края, точно когато играта изглеждаше да се отдалечава, те си дадоха спасителен пояс.

Удряйки опашката на линията в халфовата линия, Секстън намери Хеншоу, чийто прекрасен вътрешен пас прекара Лармор през пролука, преди пасове между Рингроуз и О’Брайън доведоха до О’Лофлин да скочи в ъгъла, като всичките седем члена на задната линия докоснаха топката в една прекрасна фаза на игра.

Превръщането на Sexton се отклони в широки граници, но Leinster се върна с шанс, изоставайки с 24-19 и с малко под 10 минути, за да го преследва.

Финишът на трибуната така и не пристигна. Когато Молони чука при обикновен пас и след това задържа топката на земята, това позволи на Morne Steyn да постави два резултата между страните, като дузпата му изпрати Булс 27-19 напред.

И докато Лейнстър продължаваше да се бори, късният опит на Cian Healy беше само утеха, часовникът вече беше на червено, а Булс вече сигурна във финала.

Отборът на Джейк Уайт може да се завърне отново в Ирландия следващата седмица, в очакване на резултата от утрешния полуфинал между Стормърс и Ълстър. Ако играят така, е трудно да ги видим да печелят.

Лейнстър: Джими О’Брайън; Джордан Лармор, Гари Рингроуз, Роби Хеншоу, Рори О’Лафлин; Рос Бърн, Джеймисън Гибсън Парк; Андрю Портър, Дан Шийън, Тадхг Фърлонг; Джо Маккарти, Джеймс Райън (капитан), Каелан Дорис, Джош ван дер Флиър, Джак Конан.

Замени: Шон Кронин, Киан Хили, Майкъл Алаалатоа, Рос Молони, Рис Ръдок, Люк Макграт, Джони Секстън, Киаран Фроули.

Vodacom Bulls: Canan Moodie; Дейвид Криел, Корнал Хендрикс, Харолд Ворстър, Мадош Тамбве; Крис Смит, Зак Бъргър; Герхард Стейнакамп, Йохан Гроббелаар, Морней Смит; Уолт Стенкамп, Руан Север; Марсел Кутзи (капитан), Арно Бота, Елриг Лу.

Замени: Бисмарк дю Плеси, Симфиве Матанзима, Робърт Хънт, Янко Свейнпол, У. Дж. Стенкамп; Embrose Papier, Morne Steyn, Kurt-Lee Arendse.

Рефер: Андреа Пиарди (FIR)