Селтик стартира с победа новия сезон

Джота осигури момент на магия, когато Селтик започна защитата на своята титла в Премиършип с пълна победа с 2-0 над Абърдийн в Паркхед.

Централният защитник Стивън Уелш вкара с глава откриването в третата минута и отборът на Анж Постекоглу доминираше след това, въпреки че превъзходството им намаля към края на първото полувреме.

Португалското крило Жота подпечата победата в 75-ата минута със страхотен удар и в крайна сметка това беше достатъчно комфортна победа срещу новия външен вид на Донс на Джим Гудуин, чиято заплаха беше само от време на време.

Следобедът започна с аплодисменти, когато капитанът Калъм Макгрегър разпъна знамето на лигата преди началото на мача на препълнения Селтик Парк.

Съставът на Hoops не включваше нови лица, но Гудуин преразгледа състава си от миналия сезон, въпреки че не можа да играе под наем ирландския защитник Лиъм Скейлс.

Левият защитник Хейдън Коулсън влезе за дебюта си в Абърдийн, докато вратарят Келе Рус, Джейдън Ричардсън, Антъни Стюарт, Илбер Рамадани и Боян Миовски направиха първите си участия в Премиършип.

Но гостите изостанаха още от първия корнер на мача.

Уелш се покачи най-високо в зоната на Донс, когато погледна подаването на Мат О’Райли отдясно и изглеждаше, че денят може да бъде дълъг за гостите.

Халфът на Обръчите Рео Хатате тества Рус с усилие от далечна дистанция в 10-ата минута, след което стражът на Питодри направи по-добро спасяване от мощния удар на нападателя Киого Фурухаши.

Селтик беше тормозен и преследван и не позволи на Абърдийн да се установи.

В 24-ата минута Фурухаши се разтегна, за да избие пас от О’Райли покрай далечната греда, преди защитникът на Донс Стюарт да блокира удар на японския нападател отблизо.

След това Рус прехвърли удар на О’Райли над гредата за корнер, който не завърши, а след това вратарят на Селтик Джо Харт направи лесно спасяване в другия край от Мати Кенеди, докато гостите бавно излизаха от хватката на Обръчите.

Джота плъзна топката в мрежата на Донс от подаване на Макгрегър, но беше в засада. По-късно щеше да намери повече радост.

Докато Абърдийн атакува отново, бившето крило на Селтик Джони Хейс изпрати нисък пробив точно покрай гредата на Харт, когато трябваше поне да уцели целта.

Селтик обаче никога не беше далеч от създаването на нова заплаха и скоро след почивката Рус победи усилията на защитника Йосип Юранович и О’Райли в бърза последователност.

Около един час Калъм Робъртс се появи, за да дебютира за Абърдийн, заедно с Луис Лопес, докато Кенеди и Боян Миовски направиха път. докато Furuhashi, Daizen Maeda, Hatate бяха заменени от Giorgos Giakoumakis, Liel Abada и David Turnbull.

Въпреки това, талантливият Йота беше този, който върна енергията на Селтик Парк след 15 минути оставащи, когато простреля пробив от 20 ярда покрай Рус, не давайки шанс на вратаря.

Юранович и О’Райли влязоха вместо Антъни Ралстън и Арън Муй, като последният направи своя дебют за Селтик.
Джакумакис не успя да уцели целта от осем ярда в 84-ата минута.

Беше слабо усилие, но ако защитаващите титлата не бяха в най-добрата си форма, те повече от заслужаваха победата.