Стормърите нанасят късен удар с нокаут на Ълстър

Ълстър загуби своя URC полуфинал по най-драматичния начин с късен преобразуван опит, който изпрати DHL Stormers на финал срещу Vodacom Bulls.

След като отпадна от Европа благодарение на късния резултат от Тулуза през април, тимът на Дан Макфарланд отново нямаше късмет, след като поведе през по-голямата част от срещата в Кейптаун.

Всички резултати дойдоха в висококачествено първо полувреме, с изключение на победния опит и реализация в последната игра на играта.

Ълстър, който наддаваше да стигне до третия си финал, поддържаше преднина от 15-10 срещу домакински отбор, който беше намален до 14 души в 70-ата минута след червен картон на Адре Смит.

Въпреки това енергията, изразходвана в хода на мача, в крайна сметка каза и късният опит на Warrick Gelant, който беше реализиран от Мани Либбок в 86-ата минута, разтърси привържениците на домакините.

Тъй като Стормърс също очакваха домакински финал, те изскочиха от блоковете и преминаха два пъти, преди Ълстър да има шанс да актуализира часовниците си до местно време.

Джеймс Хюм беше преобърнат от дамиън Вилемс и ударът на Мани Либбок осигури платформата за нападателите да си свършат работата, а проститутката Джей Джей Коце получи тъчдаун след драйвинг.

Аут-половината пропусна екстрите, но когато рестартирането на Били Бърнс излезе направо, домакините имаха инерцията.

Когато работеха още една линия на Ulster 22, половинката Хершел Янджиес работи едно-две с надеждата на Springboks Evan Roos и номерът 8 имаше лесна среща.

Ълстър изглеждаше уплашен, но отговори с Робърт Балукун, който влезе в края на пас на Стюарт Мур, за да завърши, резултатът беше присъден след бърза проверка за пас напред.

„Плоска“, каза реферът Майк Адамсън.

Джон Куни пропусна преобразуването от страничната линия, но Ълстър имаше опора и се оказа напред малко преди половин час.

Отново ходът на задната линия, използван за такъв ефект в четвъртфиналната победа над Мюнстър, нанесе щетите.

Това дойде след супер Бърнс почивка, където той на два пъти събра собствените си ритници и Ълстър беше отказан само когато краката на Сибело Сенатла попречиха на разтоварване, което Итън Макилрой трябваше да поеме.

Ходът за втория опит, когато дойде, не беше зрелищен, но подейства на удоволствие, бързото движение на топката отричаше доминацията на Стормърс при пробив.

Хюм прескочи Мур и намери Baloucoune в широки граници, а крилото на Ирландия се зае със своя човек, преди да се върне вътре, за да се насочи към Мур, докато Куни изстреля удара.

Стормърс, които спечелиха девет от последните си десет мача тук, натрупаха натиска, но два пъти в бърза последователност, защитата на Ълстър остана търпелива и подкрепена, като наложи панически опит за падане на Либбок, излязоха нагоре, за да удължат преднината си .

Франс Малхербе прескочи линията след вхвърляне на Ълстър и Кууни изби дузпата, за да даде преднина на хората на Макфарланд с 15-10 на почивката.

Началото на второто полувреме беше объркано, като Мур и Куни изритаха топката от двете страни на контузия на бедрото, слагайки край на деня на Baloucoune.

Все пак на два пъти посетителите обработиха територия с Бърнс, Стюарт Макклоски и Кууни, водещи в атаката, но няколко мига по-късно Роб Херинг отряза удар близо до линията и чукна. Повече търпение вероятно би довело до опит.

След това Западната провинция отлита от Ълстър с Либбок, който не успява цял ден, изрита дузпа за докосване, след като отхвърли удар с много ритане.

Но Ълстър не можа да се измъкне и се нуждаеше от огромно наказание за чакал от Дуейн Вермюлен, който беше прекарал седем години в южноафриканския клуб, за да се измъкне от собствената си половина, тъй като Джон Добсън изпрати четирима нови нападатели.

Един от тях, Адре Смит, след това продължи да се намесва в окото на Хендерсън в мача, като удари два пъти в шлюза Ирландия; Адамсън постанови, че това е нарушение на червен картон и Стормърс трябваше да планират завръщане с 14 мъже за последните 10 минути.

Това доведе до неистов край. Хендерсън небрежно даде дузпа; Стормърите тръгнаха към линията, но бяха задържани. Кийрън Тредуел наруши при линия, но Вермюлен се хвана за вкарването и купи малко място на Ълстър.

Дълбоко в продълженията, Ълстър беше наказан под гредите, когато домакините се удариха по линията.

Избирайки схватката, те изкараха топката, преди Либбок да завърти топката встрани, за да може Гелант да се хвърли.

За веднъж аут-халф намери целта и отново това беше сърцераздирателно за Ълстър, който щеше да приеме Булс в Белфаст, ако устояха.

Вместо това двата нови южноафрикански франчайза в състезанието ще се изправят следващата събота и за първи път от 2007 г. на финала няма да има участие на Ирландия.

буряци: Уорик Гелант; Сибело Сенатла, Рухан Нел, Дамян Вилемсе, Леолин Зас; Мани Либбок, Хершел Янджис; Стивън Китшоф (с), Джей Джей Коце, Франс Малхербе; Салман Моерат, Марвин Ори; Деон Фури, Хаджива Даймани, Евън Рус.

Замени: Андре-Хуго Вентър, Брок Харис, Нитлинг Фуше, Адре Смит, Ернст ван Рин, Нама Шаба, Годлен Масимла, Саша Мнгомезулу.

Ълстър: Стюарт Мур; Роб Балукун, Джеймс Хюм, Стюарт Макклоски, Итън Макилрой; Били Бърнс, Джон Куни; Андрю Уоруик, Роб Херинг, Том О’Тул; Алън О’Конър, Иън Хендерсън (капитан); Маркъс Риа, Ник Тимъни, Дуейн Вермюлен.

Замени: Джон Андрю, Ерик О’Съливан, Гарет Миласинович, Кийрън Тредуел, Мати Риа, Нейтън Доак, Иън Мадиган, Бен Моксам.

Рефер: Майк Адамсън (SRU)