Cullen & Costelloe помагат на Бърнли да започне перфектно

Хъдърсфийлд 0-1 Бърнли

Полузащитникът на Република Ирландия Джош Кълън се отличи, докато тийнейджърът на Лимерик Дара Костело бе пуснат като първи титуляр, докато управлението на Винсент Компани като треньор на Бърнли започна с победа с 1-0 в Хъдърсфийлд в първия мач на новия сезон на Sky Bet Championship.

19-годишният Костело се присъедини към Бърнли през февруари 2021 г. от Голуей Юнайтед. Той стана най-младият играч на Голуей в историята, когато направи своя дебют срещу Фин Харпс през септември 2018 г. като 15-годишен.

Кълън проследи Компани от Андерлехт по-рано този месец и двамата бяха в разгара на действието на стадион Джон Смит.

Датото под наем крило на Челси Иън Маатсен отбеляза дебюта си в Кларетс с единствения гол в мача, докато Бърнли си осигури три точки при завръщането си във второто ниво след шест сезона във футбол от най-висока класа.

Хъдърсфийлд беше бледа сянка на отбора, който достигна финала на плейофите през миналия сезон, като отбеляза само един удар за цялата вечер, а Териерите вече загубиха първия си домакински мач за пет поредни сезона.

Дара Костело (дясно) в игра срещу Хъдърсфийлд

И двете страни показаха шест промени в стартовите XI, които завършиха техните кампании 2021/22, но посетителите бяха тези, които изглеждаха по-удобни с новия им състав.

Момчетата на Компани доминираха през първото полувреме и имаха страхотен шанс да поведат чрез Ашли Барнс.

Барнс имаше късмета да не бъде отбелязан в засада, надпреварвайки се срещу топката на Кълън, но 32-годишният нападател не можа да се възползва напълно от богатството си, когато стрелна погрешно встрани само с вратаря Лий Никълс, за да победи под натиска на Том Лийс.

Миг по-късно Кълън подаде Маатсен отляво, преди да тества Никълс от границата на наказателното поле, след като получи обратна топка.

Барнс, който продължаваше да играе на последното рамо, повика Никълс в действие отново с удар под ъгъл, преди Кларетс да изковат заслужена преднина в 18-та минута.

Рейд отляво на Маатсен завърши с центриране отляво, което Барнс прекрачи. След това Джош Браунхил и Барнс победиха защитниците на домакините до топката в наказателното поле, преди тя да падне подканящо на пътя на 20-годишния Маатсен, който се изви в лявата ръка на Никълс изправен от 15 ярда.

Стражът на Териерите отказа втори гол на Бърнли две минути по-късно, когато се нахвърли, за да потуши опит на Конър Робъртс след още една идеално претеглена топка на Кълън.

Дебютантът Костелоу направи хеттрик от възможности да увеличи предимството на гостите преди почивката.

Първо, той беше на сантиметри от решаващо докосване на грешното воле на Браунхил.

След това той се отдръпна настрани, след като беше избран непокрит в наказателното поле от Маатсен и накрая не успя да удължи неоправдано Никълс от 12 ярда.

Хъдърсфийлд направи по-страстно и целенасочено начало на втория период, но все още се бореше да пробие добре организираната задна линия на Бърнли, а в другия край Браунхил направи първия опит на полувремето, стреляйки далеч от целта след 69 минути.

Пет минути по-късно домакините реализираха единствения си опит за гол за вечерта, когато Дани Уорд се завъртя и стреля от 15 ярда, след като Робъртс замахна с крак и не направи контакт при опит за изчистване.

Кларетите отговориха с удар с глава на Тейлър Харууд-Белис от далечната греда, който беше задържан от Никълс и удар на Маатсен от 20 ярда, който избухна малко повече.

Лятното подписване Скот Туайн също удари гредата с 20-ярдов свободен удар късно, след като беше повикан от пейката, а Маатсен отново тества Никълс от дистанция, докато Бърнли направи осем срещи без загуба в лигата срещу Хъдърсфийлд.