Dupont талисмана отново, тъй като ROG и La Rochelle завръщането на времето изтича

Антоан Дюпон отново демонстрира защо е най-добрият играч в света, тъй като Тулуза разби надеждите на Ла Рошел за титлата в Топ 14 с 33-28 в първия мач от плейофите, за да организира полуфинално дерби срещу Кастр в Ница на петък.

Половината на схватката – чиято форма беше вълнуваща тема през последните седмици – направи един опит и отбеляза друг, когато Тулуза небрежно разкъса гостите в първите 12 минути и беше постоянна заплаха въпреки внимателното внимание на Рошеле ‘защитници.

Ихая Уест, толкова надежден срещу Лейнстър преди две седмици, пропусна дузпа пред гредите и изрита на пълен в началните размени, преди възвишеният пас на Peato Mauvaka от мол на половината път да освободи Дюпон да нахлуе дълбоко в Ла Рошел територия.

Той беше изтеглен надолу от линията, но Пиер Фуисак беше на разположение, за да се прехвърли с девет минути на часовника.

Три минути по-късно Дюпон центрира в ъгъла, след като галопиращият жираф Рори Арнолд разби за втори път обикновено скъперническата защита на Ла Рошел.

Тулуза беше цял свят далеч от страната, която се разпадна в полуфинала на Шампионската купа срещу Лейнстър. Тогава те бяха виновни, че оставиха Джони Секстън да ръководи шоуто. В претъпкания и пристрастен Стад Ърнест Уолон те бяха спешни и решителни, никога не позволяваха на посетителите на Ронан О’Гара да се настанят.

Част от тази разлика беше тактическа. Част от това беше кървавият ум, характерен за защитаващите се шампиони. Част от това беше – относителна – свежест. Те се отправиха към Лейнстър след пет големи, изтощителни мача в края на дълъг период без почивка.

Те играха в Ла Рошел след една седмица почивка и на практика тренировъчен мач срещу Биариц. Гостите резервираха преминаване към кръга на баража с упорита победа за завръщане с 29-26 в Лион, седмица след победата им в Шампионската купа в Марсилия, която сама по себе си последва важни мачове срещу Стад Франсе, Расинг 92, Монпелие и Тулуза.

La Rochelle – самите кървави шампиони сега – слязоха в битка.

Wiann Liebenberg върна резултата след 25 минути; и Грегъри Олдрит избухна отзад на петметрова схватка в 15-та минута на второто полувреме, за да привлече гостите до резултат.

Заредена с енергия Тулуза няма да бъде спряна. Шест минути по-късно, Хуан Круз Малия си проправи път към пробната линия, след като извади от въздуха удара от кръстосаното поле на Томас Рамос. И Ромен Нтамак реши мача в 10-та минута, след като замени Селевасио Толофуа танцува наоколо и през защитниците на гостите.

Ла Рошел щеше да има последната дума – всъщност две – с Пиер Бургари, който се разби над две минути от времето, и Жул Фавър пресече с оставащи секунди на часовника, след като Левани Ботия проби дупка с размерите на Бланяк през защитата на Тулуза.

Но предизвикателството беше твърде късно.

ТУЛУЗА: Рамос (Шпаг 72′), Малия, Фуисак (Жермен 66′), Аки, Лебел; Нтамак, Дюпон; Елщад (Толофуа 61′), Йелонч (Маувака 80′), Крос (Фламент 21′); Ри Арнолд (Меафу 57 ‘), Ро Арнолд; Алдегери (Малез 60′, Алдегери 76′), Маувака (Марчанд 52′), Байле (Айну’у 54’).

ЛА РОШЕЛ: Дулин, Лейдс, Синзел (Данти 48′), Ботия, Руле (Ретиер 52′); Уест, Бержон (Фавр 69′); Хадад, Олдрит (Бургарит 73′), Либенберг (Бурдо 65′); Скелтън, Лаво (Сази 52 ‘); Атонио (Склави 52′), Бургарит (Бош 52′), Присо (Варди 52’).